Αγγλία: Ο Χάαλαντ χάρισε τη νίκη στη Μάντσεστερ Σίτι, 1-0 τη Σαουθάμπτον

0
26

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ συνεχίζει να «πυροβολεί» τ’ αντίπαλα δίχτυα και να χαρίζει νίκες στη Μάντσεστερ Σίτι, αυτή τη φορά σήμερα στη δύσκολη επικράτηση κόντρα στη μαχητική Σαουθάμπτον στο «Έτιχαντ» με 1-0, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Premier League. Ο Νορβηγός σούπερ σταρ βρήκε νωρίς το δρόμο προς τα δίχτυα (5′) και η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα περιμένει το αποτέλεσμα του αυριανού ντέρμπι στο «Άνφιλντ» για να δει αν θα παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.
Στο μεταξύ στο Μπέρμιγχαμ η Άστον Βίλα πίεσε ασφυκτικά την άμυνα της Μπόρνμουθ και κατάφερε να βρει προσωρινά λύση (76′) με τον Ρος Μπάρκλεϊ, αλλά δεν μπόρεσε τελικά να πάρει τη νίκη στο «Βίλα Παρκ» και να παραμείνει κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Ιραόλα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Εβανίλσον, ενώ και η Μπράιτον προηγήθηκε με 2-0 της Γουλβς, αλλά στα τελευταία λεπτά οι «λύκοι» πήραν το βαθμό της ισοπαλίας (2-2).ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Τέλος σπουδαίο ματς έγινε στο «Κομιούνιτι» του Λονδίνου, όπου η Μπρέντφορντ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από την Ιπσουϊτς, έκανε την ανατροπή, προηγήθηκε με 3-2, στο 86′ η ομάδα του ΜακΚένα με γκολ του Ντελάπ είχε στα χέρια της το βαθμό της ισοπαλίας, μολονότι αγωνίστηκε στο τελευταίο 25λεπτο με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κλαρκ στο 68ο λεπτό, αλλά στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων λύγισε στην πίεση και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με το γκολ του Μπεμό.
Η 9η αγωνιστική:
Λέστερ-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-3 (23΄ Βάρντι – 16΄ Γιέιτς, 47΄, 60΄ Γουντς)
Άστον Βίλα-Μπόρνμουθ 1-1 (76′ Μπάρκλεϊ-90’+ Εβανίλσον)ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Μπρέντφορντ-Ίπσουιτς 4-3 (44′ Γουϊσά, 45’+ αυτ. Κλαρκ, 51′ πεν., 90’+ Μπεμό-28′ Σμόζντιτς, 31′ Χερστ, 86′ Ντελάπ)
Μπράιτον-Γουλβς 2-2 (45′ Γουέλμπεκ, 85′ Φέργκιουσον-88′ Αϊτ Νουρί, 90’+ Κούνια)
Μάντσεστερ Σίτι-Σαουθάμπτον 1-0 (5′ Χάαλαντ)ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ