Ιταλία: Γκολ και ασίστ ο Κυριακόπουλος

0
22

Ο Γιώργος Κυριακόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Μόντσα στο ματς κόντρα στη Βενέτσια (2-2), στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής στη Serie A. Ο Ελληνας διεθνής μπακ πέτυχε το πρώτο γκολ των γηπεδούχων στο 23ο λεπτό, ενώ έδωσε και την ασίστ στο δεύτερο γκολ του Ντζούριτς (44′).

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Η Μόντσα πρέπει να είναι ευχαριστημένη από το βαθμό της ισοπαλίας, καθώς από το 80′ αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπόντο (80′). Στο μεταξύ η Λάτσιο λύγισε την αντίσταση της Τζένοα στη Ρώμη και πήρε εύκολα τους τρεις βαθμούς με 3-0.
Νωρίτερα ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς στο «Ενιο Ταρντίνι» μεταξύ της Πάρμα και της Εμπολι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν χάρη στο λάθος και το αυτογκόλ του Κουλιμπαλί (35′), αλλά στη συνέχεια οι «παρμένσι» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεσαν την αντίπαλη άμυνα και κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν με τον Σαρπεντιέ στο 80ο λεπτό.
Μάλιστα θα μπορούσαν τρία λεπτά αργότερα να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη, αλλά ο Μπονί αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Η 9η αγωνιστική:
Ουντινέζε-Κάλιαρι 2-0 (38΄ Λούκα, 78΄ Ντέιβις)
Τορίνο-Κόμο 1-0 (75΄ Εντζιέ)ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Νάπολι-Λέτσε 1-0 (73′ Ντι Λορέντσο)
Μπολόνια-Μίλαν Αναβλήθηκε
Αταλάντα-Βερόνα 6-1 (6′ Ντε Ρουν, 9′,58′ Ρετέγκι, 14′ Ντε Κετελάρ, 28′,34′ Λούκμαν – 42′ Σαρ)
Πάρμα-Έμπολι 1-1 (80′ Σαρπεντιέ-35′ αυτ. Κουλιμπαλί)
Λάτσιο-Τζένοα 3-0 (21′ Νόσλιν, 81′ Πέδρο, 90’+ Βεσίνο)
Μόντσα-Βενέτσια 2-2 (23′ Κυριακόπουλος, 44′ Ντζούριτς-15′ Ελερτσον, 39′ Σβόμποντα)