Europa League: «Απόλυτες», Λάτσιο, Άντερλεχτ και Τότεναμ

0
19

Λάτσιο, Τότεναμ και Αντερλεχτ έκαναν το 3Χ3 στη League Phase του Europa League και «συγκατοικούν» στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από τρεις αγωνιστικές στη League Phase της διοργάνωσης.
Οι Λονδρέζοι επιβλήθηκαν 1-0 της Άλκμααρ με το γκολ-πέναλτι του Ρισάρλισον στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ενώ οι «λατσιάλι» με τα τέρματα των Πέδρο και Ίσακσεν πέρασαν από το Βέλγιο το εμπόδιο της Τβέντε των 10 παικτών από το 11ο λεπτό λόγω της αποβολής του Ούνερσταλ, με το τελικό 2-0.ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Με το ίδιο σκορ η Άντερλεχτ επιβλήθηκε στις Βρυξέλλες της Λουντογκόρετς, ενώ η Ρέιντζερς με δύο γκολ στο πρώτο 45λεπτο πέτυχε την πιο ευρεία νίκη του «δεύτερου πιάτου» της 3ης ημέρας, με το εμφατικό 4-0 επί της Στεάουα Βουκουρεστίου στο «Αιμπροξ». Ήταν η πρώτη ήττα και, μάλιστα, πολύ βαριά, των Ρουμάνων μετά το 2Χ2 στο ξεκίνημα του τουρνουά.
Μετά από μία ισοπαλία και μία ήττα, η Πόρτο «άνοιξε λογαριασμό» στο Europa League επικρατώντας στην έδρα της με 2-0 της Χοφενχάιμ.
Η έκπληξη της βραδιάς έγινε στο «Γκρουπάμα», όπου η Μπεσίκτας μετά από δύο ήττες επικράτησε 1-0 της φορμαρισμένης Λιόν.ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:
Μπράγκα (Πορτογαλία) – Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) 1-2 (64′ Νιακατέ – 53′ Εβγέν, 90’+4 Νίλσεν)
Γαλατασαράι (Τουρκία) – Έλφσμποργκ (Σουηδία) 4-3 (28′ Ικάρντι, 39′ αυτ. Πέτερσον, 44′ Γιλμάζ, 83′ Ακγκιούν – 53′ Χουλτ, 65′ Μπαϊντού, 90’+3 Λάρσον)
Ρόμα (Ιταλία) – Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) 1-0 (23′ πέν. Ντόβμπικ)ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ
Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία) – RFS (Λετονία) 1-0 (79′ Λάρσον)
ΠΑΟΚ – Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) 2-2 (84′ Τισουντάλι, 90’+4 Μπάμπα Ράχμαν – 31′ Χάβελ, 39′ Βίντρα)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) – Σοσιεδάδ (Ισπανία) 1-2 (82′ Τούργκεμαν – 19′ Πατσέκο, 64′ Γκόμες)
Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) – Νις (Γαλλία) 1-0 (15′ αυτ. Μπομπίτο)
Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) – Άγιαξ (Ολλανδία) 0-3 (36′ Τέιλορ, 74′ πέν. Βέγκχορστ, 77′ Ακπομ)
Μίντιλαντ (Δανία) – Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ (Βέλγιο) 1-0 (18′ Ντιαό)
Πόρτο (Πορτογαλία) – Χοφενχάιμ (Γερμανία) 2-0 (45’+2 Τζαλό, 75΄ Σάμου)
Ρέιντζερς (Σκωτία) – Στεάουα Βουκ. (Ρουμανία) 4-0 (10′ Λόρενς, 31′,55′ Τσέρνι, 72′ Ιγκαμάνε)
Τότεναμ (Αγγλία) – Άλκμααρ (Ολλανδία) 1-0 (52′ πέν. Ρισάρλισον)
Λιόν (Γαλλία) – Μπεσίκτας (Τουρκία) 0-1 (75′ Φερνάντες)
Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) – Μάντσεστερ Γ. (Αγγλία) 1-1 (49′ Εν Νεσίρι – 15′ Έρικσεν)
Μάλμε (Σουηδία) – Ολυμπιακός 0-1 (30′ Ελ Κααμπί)
Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία) – Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 1-0 (33′ Νίκο Γουίλιαμς)
Άντερλεχτ (Βέλγιο) – Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 2-0 (67′ Εντόζι, 90’+4 Ντρέιερ)
Τβέντε (Ολλανδία) – Λάτσιο (Ιταλία) 0-2 (35′ Πεδρο, 87′ Ίσακσεν)